Jak si domluvit 10x více schůzek

Tento článek vám má sloužit jako hlubší vhled do jednotlivých kroků, které jste viděli na videu. Doporučuji se na video podívat ještě předtím, než se do článku pustíte.

Když jsem vyhodnocoval svůj diář, tak jsem zjistil, že za období březen/duben mám 10x více schůzek než v období leden/únor. V březnu jsem začal jednu věc dělat výrazně jinak. Byl jsem zavřený doma kvůli karanténě a chtěl jsem této situace využít naplno. Po několika dnech, kdy jsem tento systém rozběhl, tak jsem měl během některých dnů i 8 klientských schůzek.

Chci se s vámi podělit o to, jak si každý z vás může výrazně zvýšit počet svých schůzek. U některých z vás se počet domluvených schůzek zvýší mnohonásobně.

Připravil jsem pro vás 3 kroky, které vám zaberou 20 minut práce a investici 0 Kč. Ve videu navíc najdete bonusový krok v úplném závěru.

Krok 1: Dělejte schůzky ONLINE

Řada z vás už to dělá a pro některé to bude znít jako klišé. Nechci tvrdit, že byste měli dělat všechny schůzky online. Já sám jsem velký fanoušek osobního setkávání. Schůzky „tváří v tvář“ mají svou výjimečnou energii.

Jde jen o to zařadit online schůzky do vašeho portfolia možností, které pro klienty máte. Setkal jsem se s tím, že online funguje většina lidí v mém okolí. Cílem tohoto bodu je, abyste online schůzky brali vážně a aby to byla nová možnost pro vaše současné a potenciální klienty.

Online schůzky vám otevřou dveře k novým klientům, pro které nebylo „fyzické“ setkávání přijatelné. Sám se setkávám s případy klientů, pro které je náročné sejít se osobně. Když váš klient dojíždí hodinu a půl do práce a z práce, tak může ocenit, když si setkání s vámi udělá z pohodlí domova.

Zároveň mohou být online schůzky výraznou úsporou času i pro vás.

Samozřejmě mají online schůzky i svá negativa. Nicméně by pro vás online setkávání mělo být rozšíření vaší služby, díky kterému se přiblížíte celé řadě nových obchodů a klientů.

Tipy pro pořádání online schůzek

  1. Pro klienta by to mělo být extrémně jednoduché. Měl by od vás dostat odkaz, díky kterému se s vámi propojí v rámci online hovoru. Bez potřeby cokoli dalšího instalovat. Vyberte si nástroj, který vám bude vyhovovat nejvíce. Já používám Google Hangouts, protože mám vše pod jednou střechou (Gmail, Google Kalendář, Keep,…) a tyto věci společně krásně fungují. Pokud pro vás tento nástroj není vyhovující, vyzkoušejte StreamYard nebo ZOOM, což jsou další TOP nástroje, které by vám měli vystačit i v bezplatných podobách.
  2. Sdílejte obrazovku s klientem. U online schůzky je důležité, aby byla pro klienta rozmanitá a zajímavá. Využívejte funkci sdílení obrazovky a ukazujte na každé schůzce něco zajímavého. Promítněte část prezentace, zajímavý graf nebo obrázek. Promyslete, co zajímavého můžete touto formou klientovi ukázat.
  3. Kreslete. Další oživení online schůzky je to, že klientovi něco načrtnete. Já na to používám bezplatný nástroj SKETCH.IO. Pokud jste zvyklí na schůzkách používat tužku a papír, přeneste část těchto aktivit do online světa. Ale ne všechny! Ať to klienta nezdržuje.
  4. Oční kontakt. Uvědomte si, že oční kontakt u online schůzky probíhá skrze vaši webkameru. Když mluvíte na klienta delší dobu, zkuste se více dívat do kamery. Tím se při online schůzce díváte klientovi do očí.
  5. Ověřujte. Ptejte se klienta, jestli je vám rozumět a zda jste dobře slyšet.
  6. Další lidé. Pokud bude klient souhlasit, pozvěte na schůzku sem tam někoho kompetentního. Podpoříte tím celou vaši prezentaci.
  7. Shrnutí v emailu. Ideálně hned po ukončení schůzky pošlete klientovi shrnutí do emailu. Pošlete mu, o čem jste se bavili, zajímavé odkazy, kalkulačky, atd. Do emailu přidejte také odkaz, na kterém si klient vybere čas dalšího setkání (viz krok 2).
  8. Doporučení. Řekněte klientovi, že se s vámi touto formou mohou potkat i jeho přátelé. Navrhněte jim, že mohou odkaz na váš kalendář (krok 2) poslat i jejim známým.
  9. Video. Na schůzce klientovi řekněte, že mu pošlete zajímavé video s obsahem, o kterém se bavíte. Ideální je, když na tom videu budete vy. Klidně ale využijte i jiných kvalitních zdrojů. Video je výrazně živější forma než psaný článek.
  10. Zmiňte další akční kroky. Na konci schůzky řekněte klientovi další akční kroky. Můžete také klientovi dát nějaký úkol, který podpoří celý váš proces.

Chci ještě jednou zdůraznit, že nejde o to přejít plně na online schůzky. Cílem je naučit se schůzky touto formou dělat, být v tom skvělý a nabídnout tuto možnost potenciálním i současným klientům.

Krok 2: Ať si s vámi klient domluví schůzku

Ve druhém kroku vidím největší kouzlo. Nechejte klienti, ať si z pohodlí svého domova domluví schůzku s vámi přesně v čas, který jim vyhovuje.

Nechejte je nahlédnout do volných časů ve vašem diáři a vybrat si ten, který jim vyhovuje nejvíce. Budete velmi mile překvapení, jak je tato možnost pro klienty příjemná a jak počet vašich schůzek poroste.

Za tímto účelem doporučuji využít nástroj Calendly.

Ve videu najdete kompletní návod, jak s tímto nástrojem pracovat. Calendly vám v bezplatné verzi nabídne možnost jednoho kalendáře, což je naprosto dostačující.

V Calendly si zvolíte časy, které klient může pro schůzku s vámi využít. Nakonec si vygenerujete odkaz, který pošlete svým klientům. Na tomto odkazu najdete ukázku, jak to může vypadat.

Krok 3: Dejte o sobě vědět VŠEM

Asi není potřeba dát vědět úplně všem lidem, na které máte kontakt. Cílem ale je roztroubit vaši možnost online schůzek mezi co největší množství vašich nových, potenciálních i současných klientů. A toto „roztrubování“ dělat klidně častěji.

Možná jste do této doby neuzavřeli obchod s klienty, se kterými jste jednali v minulosti. Pošlete jim možnost potkat se s vámi online a probrat vše, co by je zajímalo.

Oslovte touto formou lidi na vašich sociálních sítích. Dejte vědět každému člověku, který by mohl být vaším klientem. I těm, se kterými to kdysi nevyšlo. Napište email všem svým současným klientům s možností potkat se s vámi online (s odkazem z kroku 2). Udělejte si tabulku, do které napište všechny vaše potenciální klienty a informujte je o této možnosti.

Tady je ukázka toho, jak může vypadat email pro současné klienty:

Dobrý den, paní Nováková,

chci Vás informovat o tom, že jsem v současné době přesunul většinu mých schůzek do virtuální kanceláře. Protože je aktuálně většina témat zásadnějších, než tomu bylo dříve, jsem tady pro Vás.

Čas na virtuální schůzku si se mnou můžete rezervovat přímo tady: (odkaz z kroku 2)

Přeji Vám hodně zdraví a pohody.

Podpis

PS: Funguji také na sociálních sítích, kde sdílím to nejdůležitější…

Online schůzky také fungují skvěle pro ty z vás, kteří pracují s doporučením. Napište svým klientům s tím, že jste tady nejen pro ně, ale také pro jejich známé, kterým rádi pomůžete.

Email pak může vypadat třeba takto:

Dobrý den, paní Nováková,

chtěl jsem Vám říct, že dále funguji a jsem Vám kdykoli k dispozici. Schůzku se mnou si můžete domluvit online v čase, který vám vyhovuje.

Stejně tak se moc rád touto formou potkám i s vašimi přáteli, kterým bych mohl pomoci. Stačí, když jim pošlete odkaz a oni už si sami čas online setkání vyberou: (odkaz z kroku 2)

Mějte se.

Oslovte lidi na vašich sociálních sítích (Facebook, LinkedIn, …) s možností potkat se s vámi online.

Ve videu najdete bonusový krok věnovaný dlouhodobější a neméně důležité podpoře pro rozvoj práce v online prostředí. Pokud je pro vás online svět nový nebo jste mu v minulosti nevěnovali takovou pozornost, nebojte se do něj začít pomalu pronikat. Vyplatí se. A to často mnohem více, než si myslíte.

Ing. Jan Skryja
Odběr YouTube kanálu
Blog
Koncepční mentor, zakladatel projektu Cesta Úspěšných

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *