Meditace: jak začít a vytrvat

Meditace je jedna z nejpřínosnějších aktivit. Zároveň je ale velmi podceňovaná. Protože si naše společnost zvykla na instantní a rychle viditelné výsledky, může pro nás být těžké věnovat se něčemu, u čeho můžeme začít sklízet viditelné plody až po několika měsících. Zpočátku je meditace pro mnohé náročná, protože je obtížné se u ní správně koncentrovat a mysl nás může dohnat až k přežvykování a utápění se ve špatných myšlenkách. Největší výzvou ale není začít. Po přečtení tohoto článku budete přesně vědět, jak slavit už při prvních pokusech meditační úspěchy a meditovat „efektivně“. Nejtěžší je vytrvat. Vytvořit si z meditace každodenní návyk.

Proto je v první řadě dobré pochopit, jaké přínosy pro vás meditace má.

  • Meditace je úžasná prevence stresu. Stres je často spojený s velkým napětím. U meditace se učíte vědomě přebírat kontrolu nad svým klidem. Tento návyk se přenáší i do běžného života. Projevem stresu je také nesprávné, rychlé a velmi povrchní dýchání. U meditačních dýchání se učíte dýchat zhluboka a pomalu.
  • Pravidelná meditace vede k vyšší pracovní i osobní efektivitě. Díky meditaci jste vědomější. Více si uvědomujete své chování včetně pracovního nasazení. Větší vyrovnanost vede k tomu, že zbrkle neutíkáte od těch skutečně důležitých aktivit.
  • Lepší rozhodnutí. Meditace rozvíjí schopnost „být v klidu“. Když budete k meditaci přistupovat i během vašeho všedního dne, tělo si zvykne, že je normální se v těchto momentech uklidnit. Klid a rozvaha je pro kvalitní rozhodnutí lepší než napětí a „křeč“.
  • Zdraví a energie. Neustále pnutí je pro náš organismus nesmírně vyčerpávající. Zároveň se říká, že stres je příčinou velké části nemocí a problémů. Návyk meditace přispěje ke snížení stresu a větší pohodě.
  • Rozvoj kreativity a nárůst počtu skvělých nápadů. Jestli vám někdo tvrdí, že člověku to nejvíce „pálí“, když je pod velkým tlakem, nevěřte mu. Ve chvíli stresu a napětí dělá mozek všechno proto, aby se z toho dostal pryč. Myslí ve velmi krátkodobém časovém horizontu. Pokud chcete lépe přemýšlet o vaší životní vizi, meditujte.

Přínosů je mnohem více. Doporučuji vám si tento úžasný návyk osvojit a hlavně v něm vytrvat. Pokud to s meditací myslíte vážně, vypište si předešlé přínosy, ať je máte na očích. Váš motiv (vaše „proč“) musí být dostatečně silné, abyste u meditace vytrvali.

Jak meditovat a překonat začátky

Pojďme se podívat na jednoduchá návod „krok-za-krokem“, díky kterému můžete začít meditovat a mít radost z meditace od prvního momentu.

  1. Najděte pohodlné a tiché místo – v místnosti by měla být ideální teplota. Nemělo by vám být horko. Při větším uvolnění může teplota těla mírně klesnout, proto ani příliš chladné místnosti nejsou vhodné. Důležité je ticho. Pokud jste v rušném prostředí, používejte při meditaci špunty do uší. Špunty mohou sloužit také jako kotva. Když je budete nosit u sebe, tak si při pohledu na ně vzpomenete, že máte jít meditovat. Budou vám připomínat důležitost meditačního cvičení. V situaci, ve které nemáte špunty a jste ve hlučném prostředí, si opakujte tuto afirmaci: „Každý okolní hluk mi umožňuje větší a větší uvolnění.“
  2. Poloha těla – nejvhodnější je taková poloha, ve které budete mít možnost se dostatečně uvolnit, ale zároveň neusnete. Posaďte se pohodlně na židli nebo do tureckého sedu, pokud je to pro vás příjemné. Když si sednete, můžete si zkusit představit, že jste strom. Představte si, že jsou vaše nohy kořeny a zarůstají do země. Vaše tělo představuje strom samotný, který je krásně rovný a přímý a takto je to pro něj naprosto přirozené.
  3. Pohyb – pokud chcete umocnit přínosy meditace, doporučuji se během ní nehýbat! Když ucítíte šimrání nebo bolest v některé části těla, pokuste se to vydržet. Můžete si představovat, že s každým výdechem nepříjemný pocit z těla odchází pryč. Ve většině případů se tělo po chvíli uvolní a bolest zmizí. Naučit se u meditace nehýbat vám navíc může pomoci, pokud se budete věnovat lucidnímu snění.
  4. Základ meditace – zavřete oči. Základní meditace je založená pouze na pozorování svého dechu. O nic jiného se zpočátku nesnažte. S tímto základem si vystačíte na několik měsíců. Se zavřenýma očima se nadechujte a vydechujte. Pozorujte váš dech. Když vaše myšlenky začnou utíkat jinam, zaměřte se na vaše nosní dírky. Vnímejte, jak do nich vchází vzduch a vychází z nich. Pozorujte ten pocit u nosních dírek. Pokud ani to nebude stačit a vaše smysl bude stále zabíhat ke stresujícím podnětům, představujte si při nádechu slovo „NÁDECH“ a při výdechu slovo „VÝDECH“. Nechejte tato slova, ať se při dýchání zjevují před vašima očima. Vědomá vizuální představa vám ještě více pomůže zůstat v přítomnosti a využít tak mocnou sílu daného okamžiku. Jestliže ani to nepomůže, buďte vytrvalí. Trénink dělá mistra. Meditujte každý den a už po několika dnech začnete vnímat výrazné zlepšení ve vaší schopnosti se soustředit. Případně také můžete během meditace zkusit techniku pozorování myšlenek. Nenechejte špatnou myšlenku prostoupit celou vaší mysli. Jen ji „shora“ pozorujte a říkejte si třeba: „Hmmm, to je ale zajímavé sledovat tě z této vzdálenosti.“
  5. Ukončení meditace – po skončení otevřete oči a poděkujte za celý meditační prožitek. Poděkujte za čas pro meditaci vyhrazený, za vaši disciplínu a vnitřní sílu.

Jak dlouho meditovat? Doporučuji začít na 5 minutách. Po týdnu si prodlužte meditaci na 10 minut a v tomto trendu vydržte alespoň po dobu 30 dnů. A pokud ucítíte, že vám meditace jde hezky od ruky, můžete si do ní začít přidávat povzbuzující meditace. Uvědomte si ale, že největší síla meditačního cvičení je v jeho samotném základu. Využívat budík? Nevýhoda meditace bez budíku je někdy v tom, že mysl může začít přicházet s myšlenkami typu „Tak jak ještě dlouho? Ještě chvíli?“ Tomu se chceme vyhnout. Pro vaše „probuzení“ ale zvolte nějakou velmi jemnou melodii. Třeba zvuk moře nebo dešťových kapek. Samozřejmě s nižší hlasitostí.

Říká se, že začít je 80 % úspěchu. U meditace to ale neplatí. 80 % úspěchu je vytrvat! Vytvořit si každodenní návyk. Vydržet i přesto, že přínosy nepoznáte tak rychle.

Kdy meditovat? Hodně lidí medituje ráno. To je úplně v pořádku. Já osobně doporučuji preferovat jiné časy. Ráno po probuzení je sice tělo ještě uvolněné a meditace může být skvělým startem do nového dne, věřím ale tomu, že se vám mnohem více prakticky osvědčí v jiných časech. Běžte meditovat, když budete cítit, že jste pod velkým tlakem. Jakmile se na vás v práci všechno nahrne, vy nebudete stíhat a do toho se ještě něco pokazí, najděte si klidné místo a věnujte 5 minut meditaci. Když to budete dělat pravidelně, váš mozek se naučí automaticky se zklidňovat ve chvíli, když se objeví stresová situace. To je velmi praktický návyk pro každého z nás. Dalším skvělým časem je večer. Meditace před usnutím zklidní vaši mysl, podpoří lepší usínání a naladí vás na čas spánku, který je klíčový pro regeneraci mozku a celého těla.

Sdílejte článek s vašimi přáteli a napište nám do komentáře, jak vám meditace pomáhá.

Jan Skryja
Reference
Služby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *