Typologie živlů: část 1 – ÚVOD

V mnoha firmách a obchodních týmech je typologie živlů velmi oblíbená pro její jednoduchost.

Podle této typologie můžeme lidi rozdělit do 4 skupin vyjadřujících jednotlivé živly a jejich projevy. Právě díkyjednoduché představitelnosti se některým může s touto typologií velmi dobře pracovat.

První živel: OHEŇ

  • extrovert
  • orientovaný na cíle


Dokáže se pro něco zapálit. Je dobře vidět. Rychle se šíří. Plápolá směrem vzhůru. Dokáže se pro něco zapálit, ale pokud nepřikládáme polínka, může vyhasnout.

Je výbušný. Lidé, pro které je typický tento živel, potřebují motivaci, aby nevyhořeli. Potřebují vidět cestu nahoru (kariérní růst, atd.). Chce být vidět. Být středem pozornosti.

Spontánní typ, který je často humorný. Ohnivý člověk dokáže druhé zapálit pro věc. Je entuziastický. Je velmi přesvědčivý, dodává odvahu, energii, víru a naději.

Ohnivý typ je velmi netrpělivý, dokáže být kritický a chybí mu objektivita.

Oheň dokáže udržet pod kontrolou voda nebo země. Naopak vzduch může oheň spíše ještě více „rozplápolat“. Všichni v sobě trochu ohně máme.

Druhý živel: VZDUCH

  • extrovert
  • orientace na vztahy


Teď tady byl a už tady není. Je neustále v pohybu. Proudění je pro něj přirozené. Naopak stlačování mu nedělá moc dobře.
Nemá rád uzavření (do malého prostoru, místnosti, jediného prostředí,…).

Chce být na všech místech. Chce všechno zažít a všechno vidět. U ničeho nezůstane moc dlouho, proto často nevyniká v jedné konkrétní oblasti.

Bez napojení na ostatní živly se stává nepoužitelným. Je skvělým prostředníkem.

Žije v oblacích. Staví vzdušné zámky. Dokáže být velmi přelétavý. Často je neviditelný – vzbuzuje dojem, že tady před chvíli byl a už je pryč.

Třetí živel: VODA

  • introvert
  • orientace na vztahy

Pro vodní živel je typický mnohem pomalejší pohyb, než je tomu u ohně a vzduchu. Tento pohyb je ale také daleko plynulejší a pravidelnější. Voda osvěžuje podobně jako vzduch. Je přizpůsobivá. Vodní živel dokáže naslouchat a „vstřebávat“ pocity druhých lidí (velká míra empatie).

Pro jedince v tomto živlu je typická vysoká míra fantazie a představivosti. Zatímco oheň je energický a vzrušivý, voda
přináší klid a pohodu. I když může působit na první pohled voda jako slabý živel, není tomu tak. Když přeteče, nikdo ji
nezastaví.

Vodní typ může setrvávat v pozici oběti. Nemá takovou schopnost nakopnout se jako ohnivý typ nebo vše pečlivě vyhodnotit jako typ živlu země.

Čtvrtý živel: ZEMĚ

  • introvert
  • orientace na cíle (na věci)

Je velmi stabilní (voda plyne mnohem rychleji než země).
Statický, tvrdý a těžký typ. Vyjadřuje pocit bezpečí a
stálosti.

O zemi se můžeme v klidu opřít a jen tak s ní něco nepohne. Zemní typ je velmi tvrdě pracující jedinec, kterého jen tak něco nevykolejí. Je to realista, který má rád praktičnost. Země je sice velmi stálá, ale pokud už s ní něco jednou pohne, je velmi těžké ji vrátit zpět. Je skeptická, pragmatická a často i nedůvěřivá. Lidé tohoto typu jsou tvrdohlaví, ale také vytrvalí, věrní a oddaní.

Jaký živel nejvíce převládá ve vás?

Pro lepší pochopení živlů si ke každému z nich přiřaďte někoho z vašeho okolí.

V další článcích se podíváme více do hloubky na jednotlivé živly.

Hodně štěstí.

Autor článku: Jan Skryja
Zakladatel projektu Cesta Úspěšných

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *