Rozvíjej vnitřní nastavení: část druhá

V minulém článku jsme se věnovali prvním dvěma bodům vedoucím k práci na svém vnitřním nastavení. Na následujících řádcích na to navážeme a zaměříme se na VOLBU a NÁVYKY.

 1. Výsledky
 2. Aktivita
 3. Rozhodnutí
 4. Návyky a vzorce chování
 5. Pocity
 6. Myšlenky
 7. Vnitřní nastavení

3) Rozhodnutí

Vědomá volba.

Možnost vědomé volby je velmi zásadní prvek, který je ale často podceňovaný. Řada lidí je orientovaná na důležitost aktivity a někdy věnuje menší pozornost hlubším (nižším) bodům v našem systému práce s vnitřním nastavením. V žádném případě bych si netroufl tvrdit, že aktivita není důležitá. Je to skutečně jedna z nejdůležitějších částí. Chci vám ale ukázat, že vaši aktivitu může dlouhodobě ovlivňovat řada dalších věcí.

Jednou z nich je VOLBA. Vědomé rozhodnutí toho, co budu dělat.

Náš život ovlivňuje naše volba. Volba toho, co se rozhodneme dělat.

Čemu se budu věnovat? Na čem začnu pracovat? Jaká činnost mě přiblíží k radosti? Kam mě to táhne? Co mohu udělat pro to, abych se přibližoval tomu, co miluji? Jaké činnosti začnu realizovat, abych se dostal na místa, po kterých toužím?

Aktivitě předchází volba. Rozhodnutí o tom, co budeme dělat. Proto se začněte rozhodovat vědomě! Mnoho lidí se nechá stáhnout denní rutinou a někdy dokonce věnuje veškerý svůj čas úkolům, které naplňují radosti a cíle jiných lidí. Typickým příkladem jsou někteří velmi zaměstnaní lidé: přijdou brzy ráno do práce a třetinu dne tvrdě pracují, aby naplnili cíle svého šéfa (nebo šéfa toho šéfa). Z práce se pak vrací vyčerpaní a místo práci na svých snech se věnují nějaké silně prokrastinační aktivitě.

S mými klienty se dostávám do bodu, kdy „vyzveme jejich diář“. Co to znamená?

Když si s klienty procházíme jejich pracovní týden, tak velmi často objevíme, že obsahuje téměř ze 100 % pracovní úkony (schůzky s klienty, administrativa, porada, call party,…). V lepších případech se ještě najde čas na fitko nebo nějakou společenskou aktivitu.

Kde je ale čas pro vás? Kde v diáři máte čas, ve kterém budete pracovat na sobě?

Ve kterém čase jste se VĚDOMĚ ROZHODLI, že se budete rozvíjet?

Naše životní změna nezačíná aktivitou. Začíná volbou. Vědomou volbou. Vyzvěte svůj diář. Podívejte se na příští týden a udělejte vědomou volbu o tom, čemu se budete věnovat. Díky jakým činnostem se přiblížíte vašemu vysněnému životu. Důležité je to slovo „přiblížíte“. Každý malý krok se počítá. Toto „přiblížení“ může znamenat, že si přečtete 10 stránek z nějaké zajímavé a prospěšné knihy. Nebo absolvujete první lekci kytary, půjdete po delší době plavat, napíšete první 3 strany vaší knihy, atd.

Použijte PARETOVO PRAVIDLO

Paretovo pravidlo říká, že velmi malá část ze všech našich aktivit vede k velké části výsledků. Nejčastěji se potkáme s poměrem 80:20. V tomto případě by 20 % našich aktivit ovlivňovalo 80 % výsledků v budoucnosti. U některých lidí jsem se ale setkal s tím, že tento poměr byl ještě více kontrastní. Někdy dokonce jen 10 % aktivit ovlivňovalo 90 % jejich budoucích výsledků.

Jednoduše řečeno: většina aktivit, které děláme, vede k minimálním výsledkům. A velmi málo aktivit vede naopak k většině výsledkům.

Proto jsem psal, abyste vyzvali svůj diář. Podívejte se na svůj „týdenní rozvrh“ a zamyslete se, kolik z aktivit, kterým se věnujete, má skutečný vliv na váš budoucí vysněný život. Možná zjistíte, že většina z toho, co děláte, vás nedovede k vaší vizi. K tomu, po čem toužíte.

Co je těch vašich 20 %? Jaké aktivity patří k těm 20 %, které mají extrémní vliv na vaši budoucnost?

Cílem je objevit, co je pro náš život skutečně důležité. Pokud se nám to povede a najdeme ty naše „dvacítky“, tak můžeme přikročit k vědomé volbě. Můžeme si tyto aktivity začít přidávat do našeho diáře.

A ještě jedna věc…

…svým klientům doporučuji učinit „rituál vědomé volby“. Tento rituál spočívá v tom, že si najdeme prostředí, ve kterém budeme pouze my. Následně si můžeme pustit naši oblíbenou hudbu. Novou životní volbu věnovanou tomu, co budeme dělat, si napíšeme na papír tak, aby začínala slovem „JÁ“. Při poslechu hudby si naši volbu hlasitě několikrát přečteme, přitiskneme papír k hrudi a budeme ji dále hlasitě opakovat.

Rituály jsou skvělé pro zakotvení některých pro nás důležitých věcí. Doporučuji je využívat.

4) Návyky a vzorce chování

Návyk si představme jako aktivitu, která má hluboké kořeny v naší každodenní rutině. Návyk je dobrý sluha, ale zlý pán. Kvalitní návyky nás mohou silně podporovat v našem rozvoji a na naší cestě. Mohou vést k lepším volbám, častější kvalitní aktivitě a skvělým výsledkům. Špatné návyky nás mohou oddalovat od výsledků, po kterých toužíme.

Většinou doporučuji nesnažit se své špatné návyky „zlikvidovat“. Místo toho je s klienty postupně překrýváme jiným návykem. Jako příklad si uveďme kousání nehtů. Pokud člověk tento nepříliš pozitivní návyk má, není vždy dobré snažit se jej ignorovat nebo s ním přestat. Lepší je začít postupně budovat tento postup.

 1. Uvědomovat si příchod návyku a začít jej ve své mysli komentovat. „To je zajímavé, právě se dívám na svou ruku a mám nutkání okusovat si nehty.“
 2. Nenadávat si a nebičovat se za to, když se toto uvědomění nepodaří vždy. Některé věci chtějí čas. Úspěch je, když se zpočátku podaří uvědomit si třeba jen jeden projev špatného návyku denně.
 3. Pokud si návyk uvědomíme, můžeme se pokusit jej „přerámovat“. Po uvědomění můžeme pokračovat ve vnitřní mluvě. „Co dělám, když mám toto nutkání? Vždy, když to na mě přijde, tak se napiju vody.“ V sebemluvě nahradíte negativní návyk nějakou jinou pozitivní aktivitou, kterou následně co nejrychleji provedete. V příkladu jsme použili pití vody. Ideální je cokoli, co máte po ruce.

Zpočátku je dobré neočekávat zázraky. Zůstaňme vytrvalí a po čase se dostaví první úspěchy.

A teď to důležitější? Jak budovat pozitivní návyky?

Aby se aktivita návykem, potřebuje čas na to, aby „zakořenila“. Toto zakořenění trvá u každého člověka trochu jinou dobu. Obecně je potřeba aktivitu vykonávat zhruba po dobu 30 dnů (každý den), aby se objevily první kořínky. Během první 30 dnů je dobré nevynechat ani jeden den. Pokud by se vám to stalo, začněte od začátku. Dejte si za cíl, že s aktivitou vydržíte bez přerušení celých třicet dnů.

Existuje celá řada pozitivních návyků, které stojí za budování. Tady jsou uvedené některé z nich, které považuji za velmi přínosné. Určitě ale objevíte řadu dalších na míru pro vás…

Meditace

Meditace je úžasným denním cvičením, které má z dlouhodobého hlediska naprosto výjimečné přínosy. O meditaci, jejích přínosech a praktikování se dočtete více v tomto článku.

Studená sprcha

Sprchování studenou vodou má celou řadu přínosů nejen pro fyzické tělo, ale také pro naši mysl. Studená sprcha…

 • Posiluje imunitní systém.
 • Zlepšuje cirkulaci krve.
 • Redukuje krevní tlak.
 • Zlepšuje kvalitu spánku.
 • Posiluje nervový systém.
 • Zlepšuje náladu. Dokáže nakopnout.
 • Detoxikuje tělo.
 • Zvyšuje hormonální aktivitu.
 • Zkracuje dobu zotavení (regenerace organismu).
 • Zlepšuje lymfatický oběh.

Jsem hrdý nejen na to, že studenou sprchu aplikuji řadu let, ale hlavně na to, že dokáži tento návyk budovat u dalších lidí. S klienty se často k tomuto tématu dostaneme a řešíme to, že pro řadu z nich není snadné si na studené sprchování zvyknout. Tomuto tématu se budeme věnovat v dalších článcích.

Rozvojové studium

Občas se každému z nás stane, že se necítíme dobře. Máme špatné myšlenky. Některé dny prostě stojí za …

V tomto směru nám může pomoci návyk „pravidelné inspirace“. Pokud se naučíme každý den přijmout alespoň trochu osobního rozvoje, přichází tím denně do našeho života nová inspirace. Nové myšlenky. Nové pocity. Nová rozhodnutí. Nové činnosti. A samozřejmě po čase i nové výsledky.

Návyk denního rozvojového studia má obrovskou moc. Ukazujeme tím našemu tělu a mysli, že je pro nás důležité dlouhodobě růst.

A stačí opravdu málo…

Tomuto návyku stačí věnovat jen několik minut denně. Kouzlo je v pravidelnosti. Každodenní rozvoj pro nás znamená nekonečný zdroj inspirace, objevování vnitřní motivace a nových pohledů přemýšlení.

Fyzická aktivita

Tady existuje celá řada možných cvičení. Každý si najde to, co mu vyhovuje nejlépe. Lidem obecně doporučuji, aby si na nějaký druh pohybu udělali čas každý den. A k tomuto času přidali navíc pravidelné tréninky, chození do posilovny, apod. Jde o to, že pokud někdo chodí cvičit například třikrát týdně, tak se může stát, že někdy cvičení vypadne. Proto je dobré mít jako základ každodenní tělesně rozvojový návyk.

Pro někoho to může být 20 kliků denně. Někdo to pojme formou procházky nebo krátkého běhu. Myšlenka je jednoduchá: zasadit každý den vedle osobního rozvoje také semínka rozvoje tělesného.

Závěrečná myšlenka k návykům…

…návyky a jejich budování je nesmírně důležitou činností v našem životě. Silné návyky pozitivně podporují náš způsob přemýšlení, naše aktivity a samozřejmě i naše výsledky. Proto berme budování návyků jako nedílnou součást skutečného osobnostního růstu.

Ing. Jan Skryja
Odběr YouTube kanálu
Blog
Koncepční mentor, zakladatel projektu Cesta Úspěšných

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *